ویژه نامه خورشید یازدهم (به مناسبت سال روز ولادت امام حسن عسكری علیه السلام)

ویژه نامه خورشید یازدهم (به مناسبت سال روز ولادت امام حسن عسكری علیه السلام)

حضرت امام حسن عسگری(ع) به روایت مشهور در هشتم ربیع الثانی در سال 232 هجری قمری در مدینه متولد شدند.

ایشان در سال 235 ه . ق که چهارساله بودند، با پدر بزرگوارش امام هادی علیه السلام به سکونت در سامرا مجبور شد و حدود نوزده سال با پدر خویش در این شهر ساکن بود. پس از شهادت پدر، به مدت شش سال امامت کرد و در این مدت به علت سخت گیری بیش از حد عباسیان، با تقیه بسیار رفتار می کرد و جز یاران نزدیک، کسی را برای ملاقات نمی پذیرفت.
 
تاریخ انتشار : 1394/10/28
 
 
بازدید : 11739

                                                                                                                                      تاریخ بروزرسانی: 4 آذر 99

برگی از دفتر آفتاب

هشتم ربیع الثانی سال 232 ه . ق، خورشید مدینه طلوع دیگرگونه ای داشت. خانه امام هادی علیه السلام غرق شادی و نور بود و فرشتگان برای طواف دور گهواره امام حسن عسكری علیه السلام صف كشیده بودند. آن امام والامقام، پس از پدربزرگوارش، در 22 سالگی به امامت رسید و پس از شش سال امامت، در 28 سالگی شربت شهادت نوشید. مادر امام حسن عسكری علیه السلام حدیث، حدیثه، سوسن و به قولی سلیل نام داشت. او از زنان پرهیزكار روزگار و دارای عالی ترین فضیلت ها بود. در روایت آمده است كه وقتی مادر امام حسن عسكری علیه السلام نزد امام هادی علیه السلام آمد، ایشان فرمود: «سلیل، از آفت ها، پلیدی ها و ناپاكی ها محفوظ است.» سپس رو به او كرد و ادامه داد: «به همین زودی، خداوند حجت خود را به تو عطا می كند».

سلاله سلیل

میلاد امام حسن عسكری علیه السلام

امام حسن عسكری علیه السلام

پیامهایی به مناسبت ولادت امام حسن عسگری(ع)

تاریخ زندگی امام حسن عسكری علیه السلام

پس از حضرت موسی بن جعفر(ع) سال های بسیار در سیاه چال های هارون به سربرد، چنان می نماید كه امام دیگری جز امام حسن عسكری (ع) به این سرنوشت دچارنشد. امام عسكری(ع) از سال 254 تا 260 سخت ترین روزهای زندگی اش را زیر نظر سه خلیفه غاصب (معتز و مهتدی و معتمد) گذراند. آنان هرگز به زندان بسنده نكردند؛ بلكه بارها اندیشه پلید از میان بردن حضرت در سر پروراندند و در پرتو قدرت الهی كه با خلع از خلافت، قتل و یا دیگرمشكلات روبرو شدند.

امام عسكری و زمامداران معاصر

امام حسن عسكری علیه السلام

مسائل فكری و سیاسی عصر امام حسن عسگری

نقش سیاسی و اجتماعی حضرات حدیث و نرجس خاتون

مهدی موعود، فرزند امام حسن عسكری علیه السلام

با توجه به شرایط و موقعیتی كه حضرت امام حسن عسكری، علیه السلام، در آن قرار داشت، روشن است كه موضوع تعیین و انتخاب جانشین آن حضرت، یعنی آخرین امام از نسل پیامبر اكرم، صلی الله علیه وآله، كه بر اساس روایات تردید ناپذیر بنیاد ظلم و بیداد را برخواهد كند، تا چه درجه از اهمیت و حساسیت برخوردار است. اگر دشمنان اهل بیت، علیهم السلام، كوچكترین رد پایی از فرزند امام حسن عسكری، علیه السلام، و جانشین ایشان به دست می آوردند، قطعا در پی نابودی آن حضرت برمی آمدند و اجازه نمی دادند كه سلسله امامت استمرار پیدا كند. بنابراین چاره ای جز مخفی نگهداشتن موضوع تولد آخرین حجت حق نبود، و این پنهان كاری تا حدی بود كه تا لحظه تولد ایشان نزدیكترین خویشاوندان حضرت عسكری، علیه السلام، نیز هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتند.

برگ هایی ازتاریخ روم مادر امام زمان علیه السلام

مهدی موعود در روایات اسلامی، فرزند امام حسن عسكری علیهما السلام

چشمه سار جاری امامت

سخنی درباره امام حسن عسكری علیه السلام

سیره هدایتی امام حسن عسكری علیه السلام

حضرت عسكری علیه السلام با وجود همه آن فشارها و كنترلها و مراقبتهای بی وقفه حكومت عباسی، یك سری فعالیتهای سیاسی، اجتماعی و علمی در جهت حفظ اسلام و تشیع و مبارزه با افكار ضد اسلامی و ضد شیعی انجام داد كه اهم كوششها و تلاش های علمی ـ فرهنگی آن حضرت عبارت است از: تربیت شاگردان: گرچه حضرت عسكری علیه السلام بر اثر نامساعد بودن زمان و محدودیت بسیار شدید كه حكومت عباسی اعمال می كرد، موفق به گسترش دانش دامنه دار خود در سطح كل جامعه نشد، ولی در تربیت شاگردانی كه هر كدام به سهم خود در نشر و گسترش معارف ناب تشیع و رفع شبهات دشمنان شیعه نقش مهم و به سزایی داشتند، موفق گشت. تشویق نویسندگان: حضرت عسكری علیه السلام در كنار تربیت شاگردان از تشویق نویسندگان غافل نبود؛ از جمله داود بن قاسم جعفری می گوید: كتاب «یوم و لیلة» از یونس آل یقطین را به حضرت عسكری علیه السلام عرضه داشتم. امام فرمود: «تصْنیف منْ هذا؛ نوشته چه كسی است؟» گفتم: نوشته یونس است. آن گاه فرمود: «اعْطاه اللّه بكلّ حرْفٍ نورا یوْم الْقیامة؛ خداوند در مقابل هر حرف، نوری به او در روز قیامت عطا فرماید.» تألیف: حضرت عسكری علیه السلام علاوه بر تربیت شاگردان و تشویق نویسندگان، خود نیز دست به قلم برده و كتب و نامه های فراوانی را برای توسعه علم و دانش و هدایت و راهنمایی جامعه از خود به یادگار گذاشته است پاسخ به شبهات: وجود پرسش و طرح شبهه می تواند باعث بالندگی و رشد جامعه شود، به شرطی كه به آن پاسخ صحیح و هدایتگر داده شود. گاه ممكن است در جامعه شبهات ویرانگری به وجود آید كه اگر درست جواب داده نشود، كل جامعه اسلامی را می تواند با خطر مواجه كند. یكی از مهم ترین فعالیتهای علمی حضرت عسكری علیه السلام شبهه زدایی بود برخورد با انحرافات و تحریفات: از دیگر فعالیتهای علمی و فرهنگی امام عسكری علیه السلام برخورد با بدعتها، تحریفات و انحرافاتی بود كه در جامعه پیش می آمد؛ مخصوصا اگر این انحرافات از ناحیه اهل قلم و دانشمندان و علما سر می زد، حضرت نسبت به آن خیلی حساس بود، و این خود درس بزرگی است برای علما كه در مقابل انحرافات و تحریفات و بدعتهایی كه در جامعه ایجاد می شود، سكوت اختیار نكنند.

جلوه های هدایت در سیره و سخن امام حسن عسكری علیه السلام

 رفتار امام حسن عسكری علیه السلام در كودكی

جلوه های هدایت در سیره وسخن امام حسن عسگری (ع)

سیرۀ امام حسن عسكری علیه السّلام در برخورد با خطاكاران

گوشه هایی از تلاش علمی امام حسن عسگری (ع)

امام حسن عسكری(ع) و منحرفان فكری

امام عسكری (ع) و تصوّف

سرور سامرا

 سبك زندگی اسلامی در آموزه های امام حسن عسكری علیه السلام

سیمای امام حسن عسكری علیه السلام

احمد بن عبیداللّه بن خاقان ـ كه پدرش از مهره های مهمّ دستگاه خلافت ستم پیشه بنی عبّاس و از وزیران آن به شمار می رفت و خود نیز از مخالفان و معاندان سرسخت امامان علیهم السلام بود و كه در برهه ای، از طرف حكومت، مسئولیت گرفتن مالیات را در قم، به عهده داشت ـ می گوید: من در سامرّا ندیدم و نشناختم مردی را در میان علویّان، همانند حسن بن علی. وی از جهت وقار، عفاف، بزرگواری و بخشندگی، در میان علویّان، فرماندهان ارشد نظامی، وزراء و همه مردم، «نمونه و الگو» بود. و با هر كس سخن می گفتی، او را می ستود و به نیكی یاد می كرد. روزی ابو محمّد بر پدرم عبید اللّه بن خاقان وارد شد، من او را نگریستم؛ آثار بزرگی و عزّت و جلالت از سیمای او پیدا بود. پدرم، مقدم او را گرامی داشت و او را بسیار تكریم كرد. من از این روش پدرم، ناراحت و عصبانی شدم، از او سبب این بزرگداشت را پرسیدم، و خواستم كه آن شخصیّت را به من معرّفی كند، پدرم گفت: «او پیشوای شیعیان و بزرگ خاندان بنی هاشم است. او كسی است كه شایستگی پیشوایی امّت را دارد، چون خصلت های برجسته ای دارد؛ همچون: فضیلت، پاكی، وقار و متانت، صیانت نفس، زهد و بی رغبتی به دنیا، عبادت، اخلاق نیكو، صلاح و تقوا.»

فعالیت های علمی امام حسن عسكری علیه السلام

امام عسكری(ع) نماد فضیلت ها

عسكر كجا و عسكری كیست؟

سیره سیاسی امام حسن عسگری (ع)

طرحی از سیمای عسكری(ع)

معجزات و كرامات امام عسكری علیه السلام

تكرار مباهله

یازدهمین شمشاد ولایت

سیری در سیره فردی و اجتماعی امام حسن عسكری (ع)

نهضت خدمت رسانی به مردم در سیره امام حسن عسكری (ع)

رشحاتی از كلام نورانی امام حسن عسكری علیه السلام

امام همام حضرت امام حسن عسگری، علیه السلام،درباره فرزند دلبند خویش، نور آل محمد، امام عصر، علیه السلام،فرمودند: «...والله لیغیبن غیبة لاینجوفیها الا من ثبته الله عز و جل علی القول بامامته و وفقه للدعاء بتعجیل فرجه» به خدا سوگند مهدی آن گونه نهان خواهد گشت كه هیچ كس در زمان غیبت او از گمراهی و هلاكت نجات نخواهد یافت; مگر آنان كه خدای عزوجل بر اعتقاد به امامت آن حضرت پایدارشان دارد و در دعا برای تعجیل فرج مقدسش، موفقشان فرماید. در این حدیث شریف، دعا برای تعجیل در فرج عدالت گستر جهان، «توفیق خاص» از جانب خداوندبزرگ، و عامل هدایت و نجات ازضلالت و گمراهی در زمان غیبت به شمار رفته است و اگر به مفهوم انحصار در آن توجه شود، اهمیت این عمل بیش از پیش آشكار خواهدگشت. به بیان روشنتر، در این روایت فقط نجات و رستگاری كسی درزمان غیبت تضمین شده است كه بالطف الهی، به دو امر توفیق یابد: یكی اعتقاد به امامت و ولایت امام عصر، ارواحنافداه. و دیگر توفیق برای دعای تعجیل در فرج آن حضرت.

نقش امام حسن عسكری (ع) در تفسیر قرآن

فاطمه(س) در نگاه امام عسكری(ع)

یك سبو عطش

سخنان گوهربار حضرت امام حسن عسگری(ع)

برخی انتظارات امام حسن عسكری ( علیه السلام) از شیعیان

اصحاب و یاران امام حسن عسكری علیه السلام

مكتب تربیتی امام عسكری(ع) در دوران خفقان عباسیان شكل گرفت و به یمن وجود امام، بركات ارزنده ای را برای جامعة اسلامی تا به امروز به جای گذارد و دانشمندان و كتابهای پرباری را امروز از آن گرامی به یادگار داریم. از جمله دانشمندان و فقهایی كه از مكتب علمی و تربیتی ایشان بهره گرفتند و حتی آن حضرت، برخی از آنها را وكیل خویش معرفی فرمود، عبارت اند از: احمد بن اسحاق اشعری قمی، حسن بن شكیب مروزی، احمد بن ادریس قمی معلم، حفص بن عمرو العمری، حسن بن موسی خشاب، سعد بن عبدالله قمی، سید عبدالعظیم حسنی، علی بن جعفر خزایی، عبدالله بن جعفر حمیری، عثمان بن سعید عمری، محمد بن حسن صفّار، علی بن بلال و فضل بن شاذان نیشابوری. شیخ طوسی، نام یكصد و سه نفر از این دانشمندان را در باب اصحاب امام آورده است. با توجه به محدودیت شدید آن حضرت و مراقبت ویژة نظامیان حكومت، اهمیت این آمار روشن می شود و این، غیر از كسانی است كه در شهرهای مختلف اسلامی با پیك و نامه و یا به صورت شفاهی از آن بزرگوار استفاده برده اند.

فضل ابن شاذان از خواص یاران امام عسكری(ع)

ابن بابویه قمی ، علی بن حسین بن موسی

احمد بن اسحاق، نماینده ویژه امام عسكری علیه السلام

نقش امام حسن عسكری (ع) و اصحاب ایشان در حدیث امامیه

رهیافتی بر ساختار و كاركردهای دیوان وكالت در عصر امام حسن عسگری(ع)

امام حسن عسكری علیه السلام در شعر و ادب

ای كه خورشید فلك محو لقای تو بود

ماه را روشنی از نور ضیای تو بود

 

تویی آن آینه حسن خداوند كریم

كه عیان نور الهی زلقای تو بود

 

معدن جود و سخایی تو كه از فرط كرم

دو جهان ریزه خور خوان عطای تو بود

 

ولی حق حسن العسكری ای آن كه قضا

مجری امر تو و بنده رای تو بود

 

حجت یازدهم نور خداوند جلی

ای كه ایجاد دو عالم ز برای تو بود

 

من كجا مدح و ثنای تو توانم گفتن

كه به قرآن خدا مدح و ثنای تو بود

 

آفتاب سامرا

بهاری در خزان

در ستایش نور

پیامك های ولادت امام حسن عسكری علیه السلام

در ستایش حضرت امام حسن عسگری علیه السلام

ولادت حضرت امام حسن عسكری علیه السلام

امام خوبی ها

زیباترین تصویر خلقت

آئینه جمال موعود

امام آینه و عشق

كتابشناسی امام حسن عسكری علیه السلام

كتاب شناسی امام عسكری(ع)

موسوعة الامام العسكری(ع)

فرهنگ جامع سخنان امام حسن عسكری(ع)

تفسیرامام حسن (ع) از نگاه بزرگان

ترجمه تفسیر منسوب به امام عسكری(ع)

نگاهی به قرآن منسوب به امام حسن عسكری(ع)

نگارخانه

تصاویر قدیمی از حرم امام حسن عسكری علیه السلام

تصاویر حرم مطهر امامین عسكریین در سامرا

فیلم

كلیپ میلاد امام حسن عسگری(ع)

كلیپ ولادت حضرت امام حسن عسكری علیه السلام

ولادت امام حسن عسكری (ع)

میلاد امام حسن عسكری (علیه السّلام)

مولودی ولادت امام حسن عسكری(ع)

مولودی ولادت امام حسن عسكری - حاج سید مجید بنی فاطمه

مولودی خوانی - میلاد امام حسن عسكری(ع)

مولودی خوانی ولادت امام حسن عسكری(ع)

صوت

اللهم صل علی سیدنا محمد و اهل بیته

باز گيتي روشن آمد از جمال عسكرى

روز میلاد همایون امام عسكری

امام عسكری در فرزند احمد

لینك های مرتبط

دانشنامه امام حسن عسكری علیه السلام

فرهنگ كوثر - زمستان 1382، شماره 60

کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *